Jak správně na malování pokojů?

S malováním pokojů se každý mnohokrát setká. Přitom pokud jsme trochu zruční a pečliví, zvládněme to jistě sami. A s výsledkem se budeme moci ještě pochlubit. Tak seberte odvahu a snad Vám pomůže i tento článek!

POSTUP MALOVÁNÍ POKOJŮ

  1. Nejprve vyklidíme pokoj a zakryjeme podlahy fólií s lepicí páskou, která chrání hrany podlahy. Popřípadě zakryjeme fólií i nábytek, který v místnosti zůstává.
  2. Přelepíme elektrické zásuvky a vypínače nebo je sundáme ze stěn.
  3. Odstraníme všechny skoby, hřebíky a jiné nežádoucí předměty.
  4. Pokud se při poklepání na stěnu jeví zeď jako dutá, pravděpodobně nebudou mít vrstvy příliš dobrou přilnavost k povrchu i mezi sebou a budou se odlepovat (přichytávat na váleček). Aby barva dobře přilnula k povrchu, je nutné tyto vrstvy oškrabat.
  5. Zeď zbavíme starých vrstev malby tak, že ji navlhčíme a vrstvy staré barvy oškrábeme. Staré klihové vrstvy barvy se musí řádně promočit do hlouby, oškrabání je mnohdy nutné provést několikrát. Pokud se mezi klihovými vrstvami nachází vápenná vrstva, nedá se promočit vodou.
  6. Spodní vrstva (vápenná omítka) se většinou drolí. Obrousíme ji a upravíme minimálně penetračním nátěrem.
  7. Na zakrytí různých prohlubní, prasklin a nerovností použijeme nejlépe tmel. Trhliny (například mezi panely) opravíme pružným tmelem, nerovnosti ve zdech pak tmelem univerzálním. Sádra po čase popraská. Možné je použít bandážovací pásky, které překryjí různé prohlubně.
  8. Pokud jsou nerovnosti větší, není možné je odstranit pouhým tmelením. Potom nanášíme stěrku. Lokální vyrovnání stěny pomocí stěrky zvládneme sami, celou místnost raději přenechejme odborníkovi.
  9. Práce s jednovrstvými omítkovými systémy je podstatně jednodušší než s materiály pro tradiční dvouvrstvé.
  10. Nové omítky necháváme vyzrát 6-8 týdnů, aby zeď netvořila fleky.
  11. Pro dosažení optimální savosti podkladu provádíme penetraci. Penetrační nátěr slouží také ke zpevnění podkladu. Tato vrstva schne minimálně 24 hodin.
  12. Samotný nános barvy se provádí ve dvou vrstvách. První vrstvu nanášíme v řidší konzistenci malířským štětcem, druhou, hustší pomocí malířského válečku.
  13. Teplota při malování by měla být co nejvyšší (nejméně 10°C), vlhkost naopak minimální. Důležité je rovněž proudění vzduchu. V letních měsících otevřeme okna, v zimních zapneme radiátory.
  14. Barvu nanášíme co nejrychleji, aby nedošlo k přílišnému vlhčení stěn, které má za následek odlupování a vytváří skvrny.
  15. Druhý nátěr nanášíme další den, když se barva jeví jako jednolitá.
  16. Vždy si necháváme přiměřené množství téhož odstínu barvy pro případné budoucí opravy.

CO POTŘEBUJEME?

  • Krycí fólie na nýbytek a podlahy
  • škrabky, špachtle, smirkový papír
  • tmely, penetrační nátěr
  • lepící pásku na ochranu a případné malování linií
  • malířské štětce, válečky
  • vnitřní nátěrovou barvu, popř. tónovací přípravky pro odstíny