Jak správně vybrat stříkací zařízení Wagner?

Pokud se právě rozhodujete, které zařízení si chcete koupit, položte si následující otázky:

- jaký materiál chci stříkat?

- jak často? - venku, uvnitř anebo obojí?

- jakou cenovou hladinu hledám?

Naše rady:

 u firmy Wagner se setkáte se dvěma základními kategoriemi pistolí : - elektromagnetické a  HVLP (High Volume Low Pressure – vysoký výkon nízký tlak). Znáte rozdíl mezi elektromagnetickou a HVLP stříkací pistolí? A kterou z nich zvolit?

Pojďme si vše společně ujasnit:

K tomu, aby se materiál (barva apod.) na povrch dostal v co nejlepší kvalitě, potřebujeme, aby se co nejlépe "atomizoval", tzn. prošel tryskou pistole v co nejmenších částečkách. Elektromagnetická pistole na to jde "silou", snaží se nahnat materiál na trysku pod velkým tlakem (100-180 BAR není výjimkou). Nevýhodou tohoto řešení je to, že až 2/3 materiálu které projdou tryskou, neskončí na povrchu, ale rozptýlí se do okolí. Tím jsou tyto pistole předurčeny především pro venkovní použití anebo prostory, kde není třeba nic chránit před oblakem barvy vznášejícím se v prostoru.

Výrobci stříkacích pistolí hledali mnohem efektivnější řešení, kde by se atomizace nemusela řešit velkou silou tlaku a vynalezli HVLP systém. Základem je multi-lopatková turbína, která je schopna pod relativně malým tlakem zásobovat trysku ohromným množstvím vzduchu. Materiál se vhání dvěma cestami - jednou do nádobky a vytlačuje jej ven přívodní hadičkou do trysky - druhou kolem trysky. Výsledkem je to, že velký objem vzduchu atomizuje materiál na velmi jemné částice a zároveň jej při výstřiku z trysky "zabalí" do vzduchového obalu a zabrání tak jeho rozptýlení do okolí. HVLP systém tak umí dopravit na povrch 3/4 materiálu nejen ve velmi dobré kvalitě, ale i velmi přesně, cíleně a v předdefinovaných tvarech. Nastavením trysky do 3 různých poloh dokáže vytvořit vertikální, horizontální nebo kónusový tvar proudu materiálu.

Výhody a nevýhody elektromagnetické stříkací pistole:

Výhody:

- obvykle podstatně levnější

- snadno ovladatelná

 

Nevýhody:

- plýtvání materiálem

- vysoký rozptyl do okolí - nutnost zakrývání

- nevhodná pro užití v uzavřených prostorech

- horší atomizace

- hlučnost

Výhody a nevýhody HVLP stříkací pistole:

Výhody

- minimální plýtvání

- minimální rozptyl mimo stříkanou plochu materiálem:

- přesnější nástřik

- výborná atomizace

- velký výběr nástavců pro různé druhy prací

- snadno se čistí

 

Nevýhody:

- celé zařízení je obvykle robustnější

- vyšší pořizovací náklady

 

Závěr:

 Pokud hledáte rychlé a levnější řešení, kde nekladete velký důraz na kvalitu nástřiku a budete pistoli používat především venku (ploty, vrata apod.), pak klidně zvolte jednu z pístových pistolí. Odvede svou práci zcela jistě k dokonalé spokojenosti, pokud byste ji srovnali např. s natíráním štětcem nebo válečkem. Pokud ale hledáte pomocníka do bytů, chat, domů, ale i na ven, pak za vyšší pořizovací cenu systému HVLP získáte multifunkční zařízení, které se snadno ovládá, neplýtvá materiálem, stříká ve vysoké kvalitě a pomocí kombinace různých nástavců vám ušetří čas s natíráním plotů nebo malováním bytů válečkem nebo štětkou.

ZDE NALEZNETE NABÍDKU STŘÍKACÍHO ZAŘÍZENÍ